טסטוסטרון - Testosterone

טסטוסטרון Testosterone

הוא הורמון המין הזכרי העיקרי, כחלק מהורמוני האנדרוגן.

הוא מיוצר  בכמויות גבוהות אצל הגבר באשכים, בהשפעת ההורמון .LH המיוצר בבלוטת יותרת המוח, ואצל האישה, בכמויות קטנות, בשחלות.

טסטוסטרון אחראי על ההופעה וההתפתחות של סימני המין אצל הזכר כחלק מתהליך ההתבגרות המינית. בין סימנים אלו נכללים גדילת איבר המין, צמיחת שיער בגוף, התעבות הקול ועוד.

בגיל זה מתחילות רמות הטסטוסטרון לעלות. טסטוסטרון אחראי גם על תהליך ייצור הזרע ועל החשק והתפקוד המיני בקרב גברים. עיקר הטסטוסטרון מיוצר באשכים אולם כמות קטנה מיוצרת גם בבלוטת יותרת הכליה (אדרנל) אצל גברים ונשים. וכמות מועטה ממנו מיוצרת אצל נשים בשחלה.

אצל נשים נהפך הטסטוסטרון לאסטרדיול, שהוא הורמון המין הנשי העיקרי. הפרעה בייצור התקין של טסטוסטרון גורמת לעיכוב ההתבגרות המינית אצל גברים, ואילו עלייה ברמות הטסטוסטרון טרם זמנן תגרום להתבגרות מינית מוקדמת. רמות טסטוסטרון נמוכות יגרמו לירידה בחשק ובתפקוד המיני ואף לדיכאון. סימפטומים של רמת טסטוסטרון גבוהה אצל נשים הם אי-סדירות בהופעת המחזור החודשי, הפרעות בפריון, שיעור יתר, אקנה, קול נמוך ואף התקרחות שצורתה אופיינית לגברים.

אחוז קטן של טסטסטרון חופשי נמצא בדם ובודקים את רמתו על מנת לאמוד יחסיות לטסטסטרון הקשור בדם ולזהות חוסר פעילות תיקנית בגוף של ההורמון.

מטרת בדיקת הדם לגילוי רמת טסטוסטרון לא תקינה אצל גברים ונשים. אצל גברים, כדי לסייע באבחון הגורם לבעיות זיקפה או חוסר היכולת של בן / בת הזוג להיכנס להריון (עקרות). אצל נקבות, כדי לעזור באבחון הגורם לתכונות גופניות גבריות (ויראליזציה), עקרות או תסמונת שחלות פוליציסטיות (PCOS); אצל ילדים, כדי לקבוע את הגורם לאיברי המין שאינם ברורים זכר או נקבה (איברי המין הדו-משמעיים) או התבגרות או עיכוב בגיל ההתבגרות.

מתי לבצע את הבדיקה לגברים, מחשש לעקרות או שאינכם מסוגלים להשיג או לשמור על זקפה, כשאתה ילד עם בגרות מינית מוקדמת או מאוחרת (גיל ההתבגרות).

אצל נשים, כאשר יש לך תכונות גבריות, כגון קול נמוך או שיער גוף מופרז (hirsutism), כאשר יש לך דימום לא תקין ברחם, בעיות במחזור החודשי (אמנוריאה), או שאינך עקרות.

הכנות לבדיקה:

אין צורך בצום.

משך תוצאות:

הבדיקה לברר מול הנציגה.

הערות :

אנחנו מבצעים גם בדיקות הורמונים נשיים בימי שישי וערב חג.

יש צורך לתאם מראש. הבדיקות מבוצעות מוקדם בבוקר

Image-empty-state.png
main.png

לא הבדיקה שחיפשת?

להזמנת הבדיקה חייג עכשיו:

לקבלת יעוץ חינם: